M ČR NA 100 KM PLZEŇ 2024

Na tento závod s vůní sladu z nedalekého pivovaru jsem se už několikrát chystal a z různých důvodů mi to zatím nevyšlo. Vzdálenost 100 km i delší jsem už párkrát uběhl, ale rovinatá, okruhová stovka s důrazem na co nejrychlejší čas je asi něco, co chce každý běžec dlouhých tratí zkusit. Určitě je to výborná příprava na takové ultra, kdy jste na startu oholený a v cíli zarostlý.

Plán A byl jasný – dát to pod 10 hodin, plán B – když to půjde dobře, zkusit to pod 09:30, na nic ambicióznějšího si netroufám. Prvních 10 km je důležitých nejen pro maraton, ale i pro stovku. Proto je nechci běžet rychleji, než 5‘40‘‘/km, což bude průměrné tempo při splnění plánu B. I když jsem po prvním kole ze všech 28 běžců předposlední, daří se mi běžet zadrženě a první desítku uběhnu za 56:34 v tempu 5‘39‘‘/km.

Běžet vyrovnaným tempem až do cíle dokáže jenom málokdo, na každého přijde nějaká krize, dojde k poklesu tempa a rozdílu mezi první a druhou půlkou. Proto zvolna zrychlím až na tempo 5‘27‘‘/km a druhou i třetí desítku běžím za 54 a půl minuty. Tímto tempem jsem chtěl běžet co nejdéle, ale upřímně… neměl jsem na to.  Čas 2:45:42 po 30 kilometrech je sice ještě pořád plánovaný, ale čtvrtá desítka už je na vteřinu shodná s tou první – 56:34, tempo 5‘37‘‘/km. A pátou dám za 59:07…

Doufal jsem, že polovinou závodu proběhnu za 4:33:20 a druhou zkusím dát pod 5 hodin. I když mám po uběhnutí 50 km sekeru jenom 8 minut, tedy čas 4:41:23, cítím, že ta druhá půlka bude o hodně horší. A taky že jo. Žádnou další desítku už pod hodinu nestlačím, ta šestá mi trvá přes 62 minut a ty další 66 – 67 minut. Ultra borci budou nad těmito čísly kroutit hlavou, ale mně to líp nešlo a alespoň vím, jak na tom jsem. Trpěli i ti nejlepší, Petr Pechek vzdal po 82,5 km, Lukáš Kozlík měl křeče a do cíle doklusal, stejně jako Petra Pastorová, která po 65 km přešla do chůze a rozhodovala se, jestli pokračovat.

Nejen že se nehroutím, dokonce jsem se sebou spokojený, svůj boj jsem dobojoval až do konce. A nakonec to ani nebylo tak špatný, s časem 10:11:04 jsem celkově skončil na 15. místě, jako 10. muž a v kategorii M50 jsem obsadil 3. místo. Tak ať žije ultra!

Pár mouder na závěr:

• Jsem rád, že jsem zažil typickou atmosféru plzeňské stovky a potkal zajímavé lidi, včetně čtyř nominovaných účastníků letošního Spartathlonu a oblíbené redaktorky oblíbeného časopisu. Škoda, že neběželo víc lidí (vloni 38, předloni 52)
  • Na závody nenosím hrudní pás, ale teď jsem ho výjimečně měl. Druhou a třetí desítku jsem běžel rychleji a tepy mi z jakéhosi důvodu vyletěly hodně nad 150, což se možná podepsalo na dalším průběhu závodu. Měl jsem si nechat zapnutý auto lap po 1 km, rozbor by byl přesnější
  • Vypil jsem asi 2 litry Sponser Ultra Competition, 0,5 litru nabízeného ionťáku a nějakou vodu, což je celkově dost málo. Pití jsem měl připravené v bedýnce v lahvičkách od jogurtového nápoje a nutridrinku se širokým hrdlem. Chtěl jsem pít za běhu, ale bryndal jsem, a tak jsem se pokaždé radši na chvilku zastavil. Příště musím rozhodně víc pít a použít lahve s užším hrdlem
  • Nacpal jsem do sebe 2 velké gely Maurten 160 a 5 menších Maurten CAF 100, půlku tyčinky Maurten solid a kelímek polévky. Spolknul jsem postupně asi 6 solných kapslí proti křečím
  • Boty On Cloudsurfer vydržely celou stovku, nohy zůstaly bez puchýřů a neotekly
  • Celý závod jsem absolvoval bez chodeckých vložek, což možná je a možná není dobré. Na delších ultra rozhodně i chodím, víc vydržím a tempo nějak výrazně neklesne. Tady jsem se rozhodl to uběhnout, a tak se i stalo. Stovka patří k atletickým disciplínám, tak jaképak chození, když je to závod v běhu…

Vbíhám do posledního kola, kde postává Magdalénka s Aurou a asi další dva lidi. Dál vzadu Vlastík uděluje diplomy vítězkám vloženého závodu na 10 km, korunovaní vítězové stovky jsou již ve sprše, nebo na cestě domů. Nedá mi to a do pomyslného mikrofonu zahlásím: „Do posledního kola závodu vbíhá nejstarší běžec závodního pole, místní borec ze Záluží, Míra Potočňák!“ Magdalénka tleská, Aura vrtí ocasem, za mnou běží ještě 3 kluci, jinak nikde nikdo. Ať žije ultra!