PLZEŇSKÁ PADESÁTKA 2022

Startovné zdarma jsem na tento závod vyhrál na Vánočním maratonu na stejné trati, stačilo jenom místo 6 kol (7032 m), uběhnout 7 kol a 776 m. Vánoční maraton jsem si zde protrpěl v čase 3:39 a tak jsem byl zvědavý, jestli se vcelku úspěšná zimní příprava potvrdí v závodě o něco delším, než je maraton.

Původně jsem chtěl na padesátku nastoupit přímo z tréninku, bez jakéhokoliv ladění a v týdnu před závodem jsem sebevědomě naběhal 132 km. Při úterním běhu do práce jsem však měl hodně tuhé nohy, a tak jsem středu a čtvrtek zvolnil a v pátek neběhal vůbec. Plán A bylo běžet tempem plus mínus 5 min/km a kdyby to šlo, měl bych maraton za 3:30 a padesátku za 4:10. V plánu B jsem doufal v čas aspoň pod 4:30 a hlavně jsem nechtěl připustit velký propad tempa v závěru.

Musím zmínit, že chladné březnové počasí velké účasti nepřálo a v 10:00 společně vyběhlo 19 běžců: 6 statečných na trať 50 km a 13 na maraton. Chvíli po startu jsem se ocitnul v docela početné skupině běžců, kteří drželi tempo 5 min/km, možná trochu svižnější a běželi, a trochu klábosili, jsme takto spolu víc než hodinu. První kolo jsem ve velké pohodě uběhl za 34:03 (4‘50‘‘/km) a druhé za 34:42 (4‘56‘‘/km). Po vyběhnutí do třetího kola jsem si musel odskočit a čas na kolo byl 35:36 (5‘03‘‘/km) a půlmaraton za 1:44:21. Ještě po čtvrtém kole uběhnutém za 35:57 (5‘06‘‘/km) jsem byl s celkovým časem jenom 18 vteřin za plánem A. Při pátém (37:51, 5‘22‘‘/km) a šestém (38:41, 5‘30‘‘/km) kole jsem už přepočítával. Maraton jsem uběhl za 3:36:50 o 2 minuty lépe než při vánočním maratonu. Velkou část posledního kola se mnou odběhl Kosťa a s touto zřejmě nepovolenou podporou nebylo tohle kolo nejpomalejší, díky Kosťo. Dal jsem ho za 38:28 (5‘25‘‘/km). Pak stačilo odkroužit 776 zbývajících metrů a já byl v čase 4:19:27 v cíli.

Můj plán A splnila jenom Lenka Barochová, která Plzeňskou padesátku vítězně doběhla v čase 4:09:11, klobouk dolů. Splnění plánu B není zklamáním, časy a tempa z doby před-virové nelze honit v prvních závodech sezóny. Navíc by tento závod měl zapadnout do přípravy na 24hodinovku, která se poběží za 7 týdnů v sobotu 23.04.2022 a tam myslím o svižné tempo tolik nepůjde.